Коза у дитинстві

Урок “СКЛАДНОПІДРЯДНІ РЕЧЕННЯ З КІЛЬКОМА ПІДРЯДНИМИ, РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У НИХ.”

Українська мова, 9 клас Тема. СКЛАДНОПІДРЯДНІ РЕЧЕННЯ З КІЛЬКОМА ПІДРЯДНИМИ, РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У НИХ. Мета: з’ясувати особливості будови СПР із кількома підрядними, види зв’язку в реченнях такого типу та розділові знаки у них; удосконалювати вміння визначати тип підрядних частин, розвивати пунктуаційну грамотність, уміння складати речення за поданими схемами; виховувати прагнення до грамотності. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал (картки із завданнями) Тип уроку: комбінований.

Тема . СКЛАДНОПІДРЯДНІ РЕЧЕННЯ З КІЛЬКОМА ПІДРЯДНИМИ , РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У НИХ.

Мета : з’ясувати особливості будови СПР із кількома підрядними, види зв’язку в реченнях такого типу та розділові знаки у них; удосконалювати вміння визначати тип підрядних частин, розвивати пунктуаційну грамотність, уміння складати речення за поданими схемами; виховувати прагнення до грамотності.

Обладнання : підручник, дидактичний матеріал (картки із завданнями)

Тип уроку : комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

Перевірка виконання учнями домашньої вправи, та вивчення ними відповідних правил.

2. Фронтальна бесіда:

  • Які речення називаються складнопідрядними? Наведіть приклади.
  • Яка різниця між складнопідрядним і складносурядним реченнями?
  • За допомогою чого приєднується підрядна частина до головної в складнопідрядному?
  • Як відрізнити сполучне слово від сполучника? Наведіть приклад.
  • На які види поділяються СПР? Назвіть види підрядних обставинних.

3. Проблемне завдання

– Запишіть речення , визначте кількість простих речень у ньому, види зв’язку в складному. Чим відрізняється це речення від вивчених вами раніше?

Благословен той день і час, коли прослалась килимами земля, яку сходив Тарас малими босими ногами, земля, яку скропив Тарас дрібними росами-сльозами. (М. Рильський)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку.

– Сьогодні ми з’ясуємо для себе особливості будови СПР із кількома підрядними, види зв’язку в реченнях такого типу та розділові знаки у них, будемо удосконалювати ваші вміння визначати тип підрядних частин, розвивати вашу пунктуаційну грамотність. Темою сьогоднішнього уроку є « Складнопідрядні речення з кількома підрядними, розділові знаки у них. »

І V . Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя

План пояснення нового матеріалу:

1) СПР із кількома підрядними.

СПР досить часто може включати кілька підрядних частин. Головна частина може підпорядковувати собі одну з підрядних, тоді як інші підрядні частини будуть підпорядковані підрядній чи різним підрядним.

Розрізняють послідовну, однорідну й неоднорідну підрядність.

2) Послідовна підрядність.

Послідовною називається така підрядність, при якій перша підрядна частина залежить від головної, друга — від першої підрядної і так далі.

Наприклад : Не вірилося (у що?), що це саме він [Шопен] був геніальним творцем і виконавцем музики (якої?), яку вони слухали хвилину тому. (За Є. Брошкевичем)

3) Однорідна підрядність.

Однорідна підрядність — це таке підпорядкування, за якою всі підрядні частини залежать від одного й того ж слова в головній і відповідають на одне і те ж питання.

Наприклад : Ми вірили (у що?), що скоро знайдемо дорогу із цих нетрів, (у що?) що незабаром наші ноги матимуть довгоочікуваний перепочинок.

4) Неоднорідна підрядність.

Неоднорідною називається така підрядність, за якої кілька підрядних частин різних типів пояснюють якийсь один член головної частини або ж відносяться до різних її членів.

Наприклад : Якби нас не попередили про піраміду, (за якої умови?) то ми б її й не помітили, (чому?) бо була вона напівзруйнована із здаля скидалася на звичайнісінький зарослий тереном пагорбок.

5) Комбінована підрядність.

При комбінованій підрядності може бути підпорядкування різного характеру , тобто поєднання різних типів підрядності.

Наприклад : Коли б спитав мене хто-небудь, яку я музику любив у ранньому дитинстві, який інструмент, яких музик, я б сказав, що більш за все я любив слухати клепання коси. (О. Довженко)

2. Робота з підручником

а) Опрацювання теоретичного матеріалу, поданого у § 19.

б) Виконання практичних вправ:

– впр. 225. Знайти СПР з кількома підрядними. Визначити вид підрядності.

– впр. 234. Здійснити синтаксичний розбір виділених речень. Визначте, у якому речення є підрядність змішаного типу. Обгрунтуйте свій вибір.

V . Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в парах. (завдання подано на картках)

З поданого тексту випишіть речення з кількома підрядними. Визначте вид підрядності. Намалюйте схеми до вибраних вами речень.

Найбільше мене дивувала і вабила сосна.

І досі вона стоїть в моїй уяві такою, якою побачив уперше, до якої звик у дитинстві. Мож-ливо, та сосна ввійшла в моє життя і поселилася в якихось там клітинах мозку тому, що саме з її вершини я вперше в житті заглянув у свою долю, побачив ту велич і красу, яка стала у моєму житті вирішальною. За власною ініціативою я ніколи не зважився б вилізти на вершину тієї со-сни. Мені ставало моторошно навіть тоді, коли я тільки, було, подумаю про те, щоб викарбани-тися на чолопок тієї золотавої красуні.

І в гурті, і самотою подовгу заклякав я під нею, дивився туди, де купкою хмизу чорніло кібцеве гніздо, пильно дослухався до музикального дзвону тоненьких зелених гілок і думав, і чим більше думав, тим більше мені прагнулось забратись на самісіньку вершину і хоч здалеку, хоч з ось такої висоти побачити Київ, мій омріяний Київ.

2. Творче конструювання

За поданими схемами складіть речення, визначте тип підрядності. Питання в схемах поставити після створення речень. Речення до трьох схем сильніші учні утворюють самостійно і записують на дошці. До схеми, що залишилась слабші учні утворюють колективно з допомогою вчителя.

Я вірю в те, що Україна буде вільною державою , яка, не дивлячись ні на що, увійде в ЄС.

VI. Підсумок уроку

– Що ми вивчали на сьогоднішньому уроці?

– Які є типи підрядності? Коротко розкажіть про кожен з них.

– Які розділові знаки вживаються між частинами СПР із кількома підрядними?

VI І . Домашнє завдання

Вивчити правила, подані у § 19. Виконати завдання, подане на картці.

Домашнє завдання

Запишіть речення, накресліть схему кожного з них, визначте тип підрядності.

Тишина така, що чуть, як б’ють об воду щуки-стріли. (К. Дрок) Чую, як в гніздах вору-шаться птиці, як прибуває вода у криниці. (М. Нагнибіда) Климко прокинувся від холодної ро-си, що впала йому на босі ноги, і побачив над собою світло-бузкове небо, яким воно буває лише восени на сході сонця. (Гр. Тютюнник) Можна було б сказати, що мою прелюдію весни творять звуки, які близько чи віддалено нагадують звуки, народжувані музичними інструментами. (Є. Гуцало) Отже, хто бачив дочку сотника Таволги, той би сказав, може, що вона краща й над ясную зорю в погоду, краща й над повний місяць серед ночі, краща й над саме сонце, що звеселяє й рибу в морі, і звіря в дуброві. (П. Куліш) Першу зиму Олені було так тяжко і так сумно, що вона не знала, куди подітися. (Гр. Тютюнник) Наступили ті осінні тихі та смутні дні, коли сонце світить і не гріє, коли спадає з дерева останнє пожовкле листя. (С. Васильченко) Не встерігся і Пилипко свого ворога, що заманив його аж у середину глухого лісу, де він збився з шляху і різався трохи не по пояс глибокими кучугурами снігу. (Панас Мирний)

Домашнє завдання

Запишіть речення, накресліть схему кожного з них, визначте тип підрядності.

Тишина така, що чуть, як б’ють об воду щуки-стріли. (К. Дрок) Чую, як в гніздах вору-шаться птиці, як прибуває вода у криниці. (М. Нагнибіда) Климко прокинувся від холодної ро-си, що впала йому на босі ноги, і побачив над собою світло-бузкове небо, яким воно буває лише восени на сході сонця. (Гр. Тютюнник) Можна було б сказати, що мою прелюдію весни творять звуки, які близько чи віддалено нагадують звуки, народжувані музичними інструментами. (Є. Гуцало) Отже, хто бачив дочку сотника Таволги, той би сказав, може, що вона краща й над ясную зорю в погоду, краща й над повний місяць серед ночі, краща й над саме сонце, що звеселяє й рибу в морі, і звіря в дуброві. (П. Куліш) Першу зиму Олені було так тяжко і так сумно, що вона не знала, куди подітися. (Гр. Тютюнник) Наступили ті осінні тихі та смутні дні, коли сонце світить і не гріє, коли спадає з дерева останнє пожовкле листя. (С. Васильченко) Не встерігся і Пилипко свого ворога, що заманив його аж у середину глухого лісу, де він збився з шляху і різався трохи не по пояс глибокими кучугурами снігу. (Панас Мирний)

Домашнє завдання

Запишіть речення, накресліть схему кожного з них, визначте тип підрядності.

Тишина така, що чуть, як б’ють об воду щуки-стріли. (К. Дрок) Чую, як в гніздах вору-шаться птиці, як прибуває вода у криниці. (М. Нагнибіда) Климко прокинувся від холодної ро-си, що впала йому на босі ноги, і побачив над собою світло-бузкове небо, яким воно буває лише восени на сході сонця. (Гр. Тютюнник) Можна було б сказати, що мою прелюдію весни творять звуки, які близько чи віддалено нагадують звуки, народжувані музичними інструментами. (Є. Гуцало) Отже, хто бачив дочку сотника Таволги, той би сказав, може, що вона краща й над ясную зорю в погоду, краща й над повний місяць серед ночі, краща й над саме сонце, що звеселяє й рибу в морі, і звіря в дуброві. (П. Куліш) Першу зиму Олені було так тяжко і так сумно, що вона не знала, куди подітися. (Гр. Тютюнник) Наступили ті осінні тихі та смутні дні, коли сонце світить і не гріє, коли спадає з дерева останнє пожовкле листя. (С. Васильченко) Не встерігся і Пилипко свого ворога, що заманив його аж у середину глухого лісу, де він збився з шляху і різався трохи не по пояс глибокими кучугурами снігу. (Панас Мирний)

1. Робота в парах. (завдання подано на картках)

З поданого тексту випишіть речення з кількома підрядними. Визначте вид підрядності. Намалюйте схеми до вибраних вами речень.

Найбільше мене дивувала і вабила сосна.

І досі вона стоїть в моїй уяві такою, якою побачив уперше, до якої звик у дитинстві. Мож-ливо, та сосна ввійшла в моє життя і поселилася в якихось там клітинах мозку тому, що саме з її вершини я вперше в житті заглянув у свою долю, побачив ту велич і красу, яка стала у моєму житті вирішальною. За власною ініціативою я ніколи не зважився б вилізти на вершину тієї со-сни. Мені ставало моторошно навіть тоді, коли я тільки, було, подумаю про те, щоб викарбани-тися на чолопок тієї золотавої красуні.

І в гурті, і самотою подовгу заклякав я під нею, дивився туди, де купкою хмизу чорніло кібцеве гніздо, пильно дослухався до музикального дзвону тоненьких зелених гілок і думав, і чим більше думав, тим більше мені прагнулось забратись на самісіньку вершину і хоч здалеку, хоч з ось такої висоти побачити Київ, мій омріяний Київ… (За Ю. Збанацьким)

1. Робота в парах. (завдання подано на картках)

З поданого тексту випишіть речення з кількома підрядними. Визначте вид підрядності. Намалюйте схеми до вибраних вами речень.

Найбільше мене дивувала і вабила сосна.

І досі вона стоїть в моїй уяві такою, якою побачив уперше, до якої звик у дитинстві. Мож-ливо, та сосна ввійшла в моє життя і поселилася в якихось там клітинах мозку тому, що саме з її вершини я вперше в житті заглянув у свою долю, побачив ту велич і красу, яка стала у моєму житті вирішальною. За власною ініціативою я ніколи не зважився б вилізти на вершину тієї со-сни. Мені ставало моторошно навіть тоді, коли я тільки, було, подумаю про те, щоб викарбани-тися на чолопок тієї золотавої красуні.

І в гурті, і самотою подовгу заклякав я під нею, дивився туди, де купкою хмизу чорніло кібцеве гніздо, пильно дослухався до музикального дзвону тоненьких зелених гілок і думав, і чим більше думав, тим більше мені прагнулось забратись на самісіньку вершину і хоч здалеку, хоч з ось такої висоти побачити Київ, мій омріяний Київ.

2. Творче конструювання

За поданими схемами складіть речення, визначте тип підрядності. Питання в схемах поставити після створення речень.

2. Творче конструювання

За поданими схемами складіть речення, визначте тип підрядності. Питання в схемах поставити після створення речень.

Дитинство Тараса Шевченка

Тарас Шевченко, з’явився на світ 25 лютого 1814 року (9 березня за новим календарем). Він був третьою дитиною в сім’ї кріпаків, що проживали в селі Моринці, Київської губернії. В сімейних переказах, які малий Тарас надовго запам’ятав, розповідали також про дідусів та прадідів, котрі служили запорожцями, й воювали у визвольних війнах XVII–XVIII століть.

Батько Григорій, та мати Катерина працювали на панщині, тож доглядала малого поєта сестра Катерина. Розповідали, що юна Катерина часто лишала Тараса самого. Посадить бува малого в якусь ямку, та й побіжить до подруг. Аж як із поля повертається череда – підбіжить назад, а малеча плаче й руки до неї тягне.

В 1816 році Шевченкова сім’я переїхала до села Керелівка, малої батьківщини Тарасового батька. Більшість дитинства Тараса пройшла в цьому селі, там народилися й його сестри Ярина та Марійка.
Розповідали, що малий Тарас якось зник, а потім приїхав разом з чумаками. І того ж вечора розказував брату що бачив стовпи, які тримають небо там де сонце сходить.

Тарас Шевченко любив ходити до діда, котрий часто розповідав про гайдамаків, про Залізняка чи Гонту. Ті часи, коли горіли панські хати, потім виражалися в снах Тараса, та його творах.
У 8 років Тарас Тевченко подався вчитися грамоти в тамтешнього дяка. В той же час вперше ознайомився з творчістю українського філософа – Григорія Сковороди. Приблизно тоді ж було створено картину «Коні. Солдати»

В 1823 мати Тараса – Катерина Шевченко померла, й йому прийшлося покинути школу, щоб доглядати за меншими. Коли ж батько знову одружився (того ж року), в хаті почалися часті сварки. Мачуха-вдовиця погано ставилася до чужих дітей, бо ж свої мала.
Згодом, від другого шлюбу батька народилася ще одна сестра – Марія. А невдовзі (всього рік потому) Григорій Шевченко заслаб та помер. Мачуха переїхала назад до Моринців.

Тарас повернувся до школи, куди прислали нового дяка – Богорського. Той був дуже вчений, але лютий п’яниця. Ставився до Тараса він вкрай погано, хлопчина більше працював на дяка ніж вчився, але все одно був часто битий. Не витримавши знущань малий Шевченко втік від Богорського, й подався на пошуки вчителя маляра. По декілька днів він у вчителів з навколишніх сіл, до яких наймався в наймити. В той же час, Тарас познайомився з першим коханням – Оксаною, дівчиною яка була йому подругою, і яку він часто з теплотою згадував, в тому числі й в своїх творах.

Як позбутися запаху ЛДСПЯк позбутися запаху ЛДСП

Зміст:1 Чому в кімнаті затхлий запах, і які народні засоби врятують: прості лайфхаки1.1 Затхлий запах у кімнаті – причини проблеми1.2 Є тухлий запах у кімнаті – інші причини1.3 Як не

Коли людина чхає це добре чи поганоКоли людина чхає це добре чи погано

Це може бути пил, слиз та різні сторонні тіла. З одного боку, часте чхання – це добре, адже воно сприяє самоочищенню носових ходів. З іншого – говорить про серйозні проблеми,

Де можна стрибнути з парашутомДе можна стрибнути з парашутом

З круглим парашутом можна стрибати з 14 років. Необхідна присутність одного з батьків, або наявність завіреного письмового дозволу від батьків (опікунів). Без дозволу можна стрибати з 18-ти років. * Ціна