Експертні відповіді Українцям Спостереження за рослинами взимку

Спостереження за рослинами взимку

Я досліджую світ “Подорож у природу взимку. Спостереження у природі за рослинами, деревами”

Урок – спостереження проведений у 1 класі показує, як правильно пояснити дітям зміни у природі взимку.Спочатку діти дізнаються про явища природи , потім разом ми проводили практичну роботу( гілку дерева поклали у склянку з водою).Клас я поділила на 4 групи і 4 види гілок.Яка гілка швидше розпуститься? Так само з зерновими культурами( у склянку з глиною посадили насінину). Яка швидше зійде?

Тема: Подорож у природу взимку. Спостереження у природі за рослинами, деревами.

Мета: вчити спостерігати за зимовими змінами в природі, сприяти формуванню в учнів навичок практичних спостережень за об’єктами живої та неживої природи, умінь, необхідних для роботи в групі, умінь групувати об’єкти неживої та живої природи; наводити приклади об’єктів живої та неживої природи; розвивати спостережливість, вміння робити висновки, узагальнення; виховувати вміння бачити красу рідної природи в різні пори року і берегти її .

Місце проведення : класна кімната.

Тип уроку: урок-спостереження

Обладнання: наочний матеріал, стаканчики з водою, глиною для дослідів, конструктор LEGO ,картки,презентація, зернові рослини на тарілочках,підручник, зошит

І. Ранкова зустріч

1 . Привітання

Добрий день тому, хто зліва,

Добрий день тому, хто справа.

Посміхнись тому, хто зліва.

Посміхнись тому, хто справа.

2 Гімнастика « Я- дерево»

Я – дерево. Я росту в лісі. Навколо мене багато друзів,таких дерев,як я. Мої ноги_це міцне коріння. Моє тіло- тоненький стовбурець,мої руки –то гілочки. Вони тягнуться до сонця,відчувають його промінчики. Я- дерево. Вітерець гойдає мої гілочки, грається моїми листочками. Мені приємно.Я дарую свій настрій усім навколо.
3. Обмін інформацією

Оголошую тему тижня і тему дня. Ознайомлюю зі стіною слів.

4.Щоденник вражень

Сьогодні …число, день тижня , місяць, рік. Події цього дня ( в родині, класі, школі, країні).

5. Робота з LEGO

II. Повідомлення теми і мети уроку

Махнула птиця крилом
І покрила весь світ
Білим килимом. (Зима)

На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися спостерігати, досліджувати. Дізнаємось багато цікавого про природу в різні пори року.

Ми будемо робити досліди з рослинами,гілками.

III. Вивчення нового матеріалу

Спостереження- огляд , дослідження, зацікавленість,інтерес,дотик ,уявлення.

2.Бесіда вчителя – Минула осінь. За календарем зима починається 1 грудня. У народному уявленні зима приходить із першим заморозком. Узимку життя в природі завмирає. Скувало морозами землю, і вона ніби заснула. Але тліє в ній життя, не дає воно живому загинути від лютого холоду. Та й зима допомагає – вкриває все снігом. Сьогодні ми дізнаємось,як зимують рослини взимку.

Як же зимують рослини?
— Що відбувається з трав’янистими рослинами?

Вони відмирають, залишаючи під снігом насіння, якщо це однорічні рослини. У багаторічних трав’янистих рослин зберігаються в ґрунті цибулини і кореневища

Вони скидають листя восени, а у вічнозелених кущів (журавлини, брусниці) листя не міняє кольори і не опадає.

— Так яке ж значення снігового покриву для рослин?

Сніговий покрив допомагає рослинам пережити сувору зиму, укриває їх немов теплою ковдрою.— Отже, що дуже важливо для рослин узимку? (Снігова ковдра.)
— Тепер перейдемо до питання як зимують дерева?
— Улітку ви добре впізнаєте дерева за листям. А взимку? (Спираючись на власний досвід і спостереження.)

3.Робота з підручником

4.Природні явища

А зараз ми дізнаємось ,які в природі існують явища

Сонце дощ сніг град вітер

( На дошці вивішені малюнки цих природних явищ,під ними їх ознаки)

5. Характеристика кожного явища природи

Презентація «Явища природи»

6. Фізкультхвилинка

– Ми на прогулянці, підемо слід у слід засніженою стежкою. (Діти крокують)

– Вийшли на галявину. Яке чисте повітря! Дихайте глибоко носом. (Глибоко вдихають і видихають)

– З неба повільно падають сніжинки. (Присідають.)

– Повіяв вітер. Сніжинки закружляли. (Закружляли на місці.)

– Захиталися маленькі ялиночки. Праворуч, ліворуч, уперед, назад. (Нахиляються.)

– Снігу накачаємо купу на галявині, Бабу здоровенну зробимо гуртом (Утворюють руками коло.)

– Тепер підемо назад стежкою. (Крокують.)

ІV Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

7. Гра» Допоможи дереву»

( Діти обирають ознаки природи і прикріплюють до дерева)

8. Дослід « Спостереження за гілками дерев»

( Діти ставлять приготовані ними гілки дерев у стаканчики з водою)

9.Зернові рослини

На тарілочках у дітей розкладені зернові рослини( кукурудза, рис, пшениця, гречка ,овес)

Презентація « Зернові культури»

10. Дослід « Посади рослину»

11 . Робота в зошиті

V. Рефлексія. Гра «Бліц – опитування» з конструктором LEGO

Відповідь ваша повинна бути – так чи не так.

* Рослини взимку вмирають. (Не так.)

* Сніговий покров служить теплою ковдрою для рослин. (Так.)

* Життя на землі можливе без рослин. (Не так.)

* Усі дерева мають однаковий стовбур. (Не так.)

* Взимку рослинам краще без снігу. (Не так.)

* У верби тонкі гілочки опускаються до землі. (Так.)

* Ягоди горобини і калини дуже полюбляють пташки. (Так.)

V I . Підсумок уроку

— Неможливо уявити людину поза природою — без повітря, води, співу птахів, аромату лугів, шелесту листя. Усе це щедро дарує нам природа, а натомість просить тільки дбайливого, доброго ставлення. На жаль, ані рослини, ані тварини не можуть говорити. А якщо б могли? Що б вони могли нам сказати? «Живімо так, щоб наша Земля була щедрою і прекрасною, щоб на ній дзвінко дзюрчали чисті струмки, дзвеніли голоси птахів, цвіли дивовижні квіти!»

— Що ви дізналися цікавого на уроці? Чого навчилися?

Про яку пору року ми говорили?

Які ознаки зими ви запам’ятали?

Які завдання найбільш сподобались?

Урок 88. Як почуваються рослини взимку
Розділ 2. Природа взимку

формування предметних компетентностей: закріплювати знання учнів про явища в живій природі взимку; розпізнавати зміни в житті рослин узимку; розвивати мовлення, увагу, пам’ять, уяву; виховувати дбайливе ставлення до природи;

формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: тематичні малюнки, термометр, совок, комп’ютер, відеоролик, презентація, Щоденники вражень.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Форма проведення: урок-екскурсія.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

— Що уявляєте, пригадуєте, чуючи слово «зима»? (Відповіді дітей.)

— Які зимові явища відбуваються у неживій природі? (Змінюється температура повітря, вона стала нижча 0 °С, ґрунт замерз, ночі стали довші.)

— Чи впливають явища, що відбуваються в неживій природі, на живу природу? (Відповіді учнів.)

— Пригадайте, як восени рослини готувалися до зими.

— Які зміни в них відбувалися?

3. Повідомлення теми та мети уроку

А одна пані в зеленім жупані. (Листяні дерева, ялинка, сосна.)

— Сьогодні на уроці ми говоритимемо про життя рослин у зимову пору року. Пропоную здійснити мандрівку до парку (саду), щоб побачити зміни, які сталися з рослинами взимку.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Підготовка до проведення екскурсії

1) Гра «Передбачення».

— Кого ми можемо зустріти в парку?

2) Робота за підручником (с. 13).

— Прочитайте текст та обговоріть у парах, які зміни в житті рослин можна спостерігати взимку.

— Що зробили дерева та кущі? (Скинули листя.)

— Що залишилося на гілках? (Бруньки.)

— З чого складається брунька? (Зовні — темні лусочки, усередині — маленькі зелені листочки.)

— Чи припиняється ріст рослин узимку? (Сповільнюється.)

3) Інструктаж з техніки безпеки.

· бути уважними під час екскурсії;

· знати та виконувати правила дорожнього руху;

· знати та виконувати правила поведінки у природі;

· усвідомити правила поведінки на об’єкті екскурсії;

· чітко виконувати вказівки вчителя.

4) Перехід до місця проведення екскурсії.

2. Проведення екскурсії

1) Фенологічні спостереження.

— Як, за вашими спостереженнями, змінилася погода?

— Яка зараз температура повітря? (Вимірювання температури повітря за допомогою термометра.)

2) Дослідження-спостереження.

— Як змінилися дерева взимку?

— Які дерева залишилися зеленими? Чому?

· Восени не в’яне, а взимку не вмирає. (Ялинка, сосна.)

— Як називають ялинку і сосну? (Хвойні дерева.)

— Чому їх так називають? (Їхні листочки дуже вузенькі, як голочки. Називаються хвоєю.)

— Невже справді хвойні дерева не скидають листочки-хвоїнки? (Вони опадають поступово, не всі відразу. Тому хвойні дерева завжди зелені.)

— Чому важко впізнати інші дерева? (На них немає листя.)

— У царстві зимового лісу, на перший погляд, дерева без листя дуже схожі одне на одне. Але якщо бути уважним, то можна помітити, що у кожного дерева свій силует, свій порядок розташування гілочок. Чорні силуети дерев чітко виділяються на білому снігу, неначе намальовані чорною фарбою на білому аркуші паперу. Недарма ліс, що скинув листя, називають у народі чорноліссям.

3) Гра «Впізнай дерево».

— Роздивіться дерева, що поряд. Спробуйте їх упізнати та показати.

· Потужні гілки утворюють округлу крону. Кора в глибоких борознах темно-коричневого кольору. (Дуб.)

· Найлегше впізнати за білою корою. Великі гілки відходять від стовбура під гострим кутом, а молоді гілочки звисають. Бруньки дрібні, є сережки. (Береза.)

· Гілки товсті, з великими блискучими бруньками. (Каштан.)

· Легко упізнати за оранжево-червоними плодами, сірим гладким стовбуром. Якщо немає плодів, їх склювали птахи, на гілках залишаються плодоніжки. (Горобина.)

· Світлий стовбур, липкі бруньки. (Тополя.)

· Дерево можна легко впізнати за насінням-вертольотиками. (Клен.)

· Можна впізнати за темною щільною корою, яка вкрита дрібними тріщинками, а на гілках можуть висіти плоди горішки з листочками-летючками. (Липа.)

4) Вправа «Перевіряємо себе».

— У якого дерева найтовстіший стовбур, якщо дуб товстіший за липу, а липа товстіша за березу?

— За якими ознаками їх можна впізнати у природі? (Відповіді дітей.)

5) Складання розповіді про дерево.

Учні вибирають дерево, складають про нього розповідь за планом.

3. Яке дерево (молоде, доросле, старе)?

4. Чи прилітають до дерева птахи? Якщо «так», то які? Навіщо вони прилітають?

5. Чи є на дереві плоди? Який вигляд вони мають, багато їх чи ні?

6) Дослідження-спостереження.

· Розгорніть совком сніг і дізнайтеся, які рослини сховали під ним зелені стебла й листки.

— Чи у всіх трав’янистих рослин відмирає наземна частина?

— Чому під снігом вони залишаються зеленими?

Висновок. Узимку трав’янисті рослини від вимерзання захищає сніговий покрив. Їхній ріст сповільнюється.

· Зніміть шматок кори зі старого пенька і подивіться, хто там поселився. (Учні наступного уроку зроблять висновок про те, як зимують комахи.)

3. Повернення до класу

1) Вправа «Міркуємо!».

— Припустіть, що сталося б, якби листяні дерева не скидали листя на зиму. (Висловлювання дітей.)

2) Перегляд відеоролика.

— Щоб переконатися, що ваші міркування були правильними, перегляньте відео «Як дерева переживають зиму» (https://youtu.be/e9DeHuVOx1I).

Висновок. Якби листяні дерева не скидали листя на зиму, то вода, яка міститься у листках, замерзла б і утвореними кристалами льоду проколювала б живі клітини листя.

3) Робота за підручником (с. 14).

Пуп’янок — початок квітки, листка або пагона рослини, брунька.

Діти читають текст про життя трав’янистих рослин узимку, обговорюють зміст прочитаного.

4) Перегляд презентації «Рослини взимку».

Учні переглядають презентацію (http://klasnaocinka.com.ua/ru/article/prezentatsiya-do-uroku-prirodoznavstva-roslini-vzi.html), виконуючи низку завдань (ігри «Знайди зайву рослину», «Впізнай зимове дерево», робота в парах (з’єднати назву дерева з його малюнком), кросворд «Зима», вправа «Продовж речення»).

5) Гра «Хвойні та листяні дерева».

Діти утворюють коло. Хлопчики плескають у долоні, чуючи назви хвойних дерев; дівчатка присідають, якщо — листяних. Виграють ті, хто не помилився.

6) Самостійна робота. Взаємоперевірка.

Узимку ріст рослин _______ (сповільнюється). Більшість дерев і кущів скинули _______ (листя). Зеленими залишилися _______ (сосни, ялини).

Кора на стовбурах дерев і кущів _______ (потовщала). Бруньки одяглися у численні покривні _______ (лусочки).

У багаторічних трав’янистих рослин гинуть _______ (надземні) частини, а живими лишаються _______ (цибулини), _______ (бульби), _______ (кореневища). Однорічні рослини залишають у ґрунті своє _______ (насіння).

— Обміняйтеся роботами із сусідом по парті, за потреби, виправте помилки.

7) Творча вправа.

— Намалюйте ілюстрацію «Зимовий сон дерев».

8) Рубрика «Чи знаєте ви. ».

Учні зачитують повідомлення (підручник, с. 15) про цвітіння взимку різдвяної троянди.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

Робота у Щоденнику вражень

· Як почуваються рослини взимку.

Спостереження за зимовими змінами в неживій та живій природі. Як можна допомогти тваринам узимку
Екскурсія в зимовий парк (ліс)

Мета. Формувати уявлення про ознаки зими; розвивати спостережливість і кмітливість; вміння спостерігати, аналізувати і робити висновки, до-водити свою думку; формувати потребу у пізнанні природи, виховувати любов до природи.

Обладнання. Годівниці, насіння для птахів.

I. Підготовка до екскурсії.

Вчитель проводить екскурсію у парку (лісі), заздалегідь визначає, які об’єкти природи зможуть побачити учні.

Перед екскурсією можна дати учням такі завдання:

1) виміряти товщину снігового покрову біля огорожі, у кюветі, на рівному місці та в лісі; порівняти товщину снігового покрову в різних місцях; зробити висновки;

2) показати і назвати дерева, які скидають листя на зиму, а які — ні. Пояснити це явище;

3) зрізати по одній гілочці з різних дерев і кущів для спостереження за бруньками;

4) знайти дерева та кущі, на яких залишилися плоди і насіння. Зібрати зразки для колекції;

5) спостерігати за птахами, після екскурсії описати їхній зовнішній вигляд;

6) поспостерігати, які тварини живуть взимку у лісі. Навчитися визначати їх за зовнішнім виглядом та слідами, які вони залишають на снігу.

II. Оголошення завдань екскурсії.

— Діти, сьогодні ми підемо на екскурсію у парк. На екскурсії з’ясуємо, які зміни відбулися в природі.

Але перш за все, повторимо правила поведінки на екскурсії.

✵ По дорозі до місця зупинки йти в колоні по двоє.

✵ Не відволікатися по дорозі на сторонні об’єкти, не відставати від товаришів.

✵ У колоні не галасувати, слідкувати за вчителем, який йде попереду.

✵ На зупинках уважно слухати вчителя.

✵ Ходити у визначених учителем місцях.

✵ Не ламати гілки дерев, кущів.

III. Основна частина.

1. Перша зупинка.

а) Слово вчителя. Хвилинка спостереження.

— Погляньте навколо. Як красиво! Помилуйтеся природою. Прислухайтеся. Що чуєте?

— Після якої пори року приходить зима?

— Які зміни сталися у неживій природі?

• Стало біло навкруги — я розтрушую сніги, наганяю холоди, води сковую в льоди, в дружбі я з дітьми всіма.

— Чи видно Сонце на небі? Високо чи низько розташоване Сонце на небосхилі? Чи гріє воно? (Сонце стоїть низько на небосхилі. Воно світить, але не гріє.)

— Якого кольору небо? Чим воно вкрите? Чи є хмари? (Небо часто вкрите важкими сірими хмарами, проте бувають і ясні дні.)

— Чи є вітер? Який він — холодний чи теплий? (Дмуть холодні вітри, на дворі холодно, морозно.)

— Чи є калюжі? Що сталося з водоймами? (Водойми вкриті кригою.)

— Що взимку довше — день чи ніч? (Дні короткі, а ночі довгі.)

б) Спостереження за сніжинками.

— Поспостерігайте, як падають сніжинки. (Для порівняння учитель показує падіння камінця. Діти роблять висновок: сніжинки падають повільно, вони кружляють, вітер відносить їх убік.)

— Чому сніжинка в руках розтає? (Від тепла сніжинка стає краплиною води.)

— Зловіть сніжинку на рукавичку і розгляньте її. Яка сніжинка за формою, на що схожа, скільки має променів?

— Зверніть увагу на красу природи. Поміркуйте, чи погоджуєтесь ви з твердженнями: «Земля вкрилася снігом, неначе білою скатертиною», «Сніг білий, неначе цукор», «На сонці сніжинки іскряться, ніби маленькі зірочки»?

г) Гра Хто найкращу сніжинку намалює на снігу».

ґ) Вимірювання товщини снігового покриву в різних місцях.

Висновок. Глибина сніжного покриву залежить від того, чи є якісь перепони на шляху снігу: огорожі, посадки дерев, горби тощо.

Тому, якщо коло полів чи доріг є посадки дерев, то вони захищають дороги від заметів, а на полях затримують сніг — зберігають вологу.

2. Друга зупинка.

а) Спостереження за рослинами.

— Які зміни відбулися з рослинами взимку?

— Чи бачите трав’янисті рослини? (Ні.)

— Що сталося з деревами? (Дерева стоять голі, вкриті інеєм.)

— Чи всі дерева голі? (Ні.) Які зеленіють? (Хвойні.)

— Знайдіть ялину, сосну. Притуліться до них. Понюхайте, як пахнуть хвоїнки.

— Чи є шишки на деревах? Розгляньте їх. Що є всередині шишки? (Насіння.)

— Як впізнати листяне дерево? (Воно взимку голе.)

— Знайдіть берізку. Як її впізнати? (За білою корою.) Доторкніться до кори. Яка вона? (Гладенька.)

— Знайдіть горобину. Як ви її впізнали? (За ягодами.)

— Чи є навколо вас кущі? Як ви їх впізнали? (У них багато дерев’яниспшх стебел.)

— Вкриваючи землю, мов пуховою ковдрою, сніг захищає рослини від холоду. Узимку рослини не ростуть, більшість дерев і кущів скинули листя і перебувають у спокої до весни. Лише на ялинах і соснах залишаються зеленими листочки-хвоїнки. Деякі рослини загинули, залишилося зимувати їхнє насіння. А деякі рослини зеленіють під снігом: копитняк, суниця, верес, озимі культури. Якщо під час сильних морозів немає снігу, ці рослини можуть загинути. Недарма в народі кажуть: «Як снігом поле вкрите, то вродиться в полі жито».

в) Гра «Біжи до дерева листяного чи хвойного, чи куща ».

г) Про бережливе ставлення до дерев.

Кора захищає дерева від морозу. Чим старіше дерево, тим товстіша у нього кора, тому старі дерева краще витримують сильні морози. Дерева взимку поснули, відпочивають.

— Чи можна взимку ламати гілки дерев і кущів? (Ні.)

Вони і взимку живі, їх треба берегти, не ламати. Як тільки пригріє сонечко, прийде весна — вони прокинуться, зазеленіють.

— Якщо зустрінеться зламана гілка, ми її обережно зріжемо, помістимо у куточку живої природи і поспостерігаємо, як вона пробуджується від сну.

3. Третя зупинка.

а) Спостереження за тваринами. Відповіді на запитання.

Сутужно тваринам взимку, дошкуляє холод, а найбільше — голод. Одні тварини сплять узимку. Інші ще восени відлетіли у теплі країни. А треті зимують.

Важко їм прогодуватися взимку.

— Яких тварин ви бачите? (Птахів.)

— Ми з вами підійшли до годівнички. Птахів, які залишаються у нас зимувати, треба підгодовувати. Відгадайте загадку.

• На дереві під вікном висить хатка із дашком.

щоб зерном поласувать. (Годівничка)

— Давайте в годівницю ми насиплемо гарбузове, соняшникове насіння, крихти білого хліба і поспостерігаємо, як птахи будуть їсти.

— Послухайте вірш «Біля годівниці».

— Горобчику, горобчику, чому ти сумний?

— Горобчику, горобчику, чому так дрібно скачеш?

— Горобчику, горобчику, поклюй крихти хліба.

— Горобчику, горобчику, чому ти розцвірінькався?

— Спостерігаючи за горобцями, можна передбачити погоду. Перевірте з батьками народні прикмети.

✵ Горобці цвірінькають під вікном — на відлигу.

✵ Якщо горобці пурхають під стріху чи дах з пір’їною або соломою у дзьобі — незабаром ударять морози.

— Погляньте, до годівнички прилетіли синички, сорока, граки. Поспостерігайте за ними.

• Шубка з сірого пушку, скаче в жовтім фартушку.

Чорний шарфик та шапчина, хоч маленька ця пташина,

та корисна трудівниця називається . (синиця).

• Чорний, моторний, по полю ходить, черв’ячків ловить.

Кричить: «Крак!», а звати його. (грак).

• За вікном летить сніжок, піднялася віхола.

Але бачу я пташок, що сидять під стріхою.

Сірі пташенята ці звуться, діти, . (горобці).

• Біла латка, чорна латка по дереві скаче. (Сорока)

• Всі в блакитнім піджаку, в рожевій сорочці.

В нас зимою по садку гуляють, як гості. (Снігурі)

Учитель розділяє дітей на дві групи «горобців » і «ворон вони наслідують рухи й голоси тих птахів, яких зображають. «Горобці» стрибають і цвірінькають, «ворони” ходять перевалюючись, хитають голівками і кричать «кар-кар».

— Складіть казку «Про що мріють дерева взимку».

IV. Підсумки екскурсії.

1. Відповіді на запитання.

— Які зміни відбулися в неживій природі взимку?

— Які зміни відбулися в живій природі взимку?

— Що вам сподобалося на екскурсії?

2. Робота з батьками.

Розкажіть батькам, що ви бачили на екскурсії. Намалюйте зиму.

Цедра із апельсинових кірокЦедра із апельсинових кірок

Зміст:1 Апельсинові кірки: застосування, рецепти з фото2 Апельсинова цедра: як зробити в домашніх умовах2.1 Що це таке?2.2 Де використовується дана приправа3 Користь і шкода апельсинових кірок – життєстверджуюча цедра3.1 Склад

У чому краще тримати морську свинкуУ чому краще тримати морську свинку

Зазвичай морських свинок тримають у спеціальних клітинах досить великого розміру. Але при цьому щодня необхідно впускати звірятко на прогулянки кімнатою чи квартирою. Клітина повинна добре провітрюватися, але при цьому захищати

Скільки коштує 3 копійки 1924 року в УкраїніСкільки коштує 3 копійки 1924 року в Україні

Зміст:1 Монети 1924 року1.0.1 Срібні монет номіналом 10, 15 і 20 копійок 1924 року1.0.2 СХОЖІ МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ:2 2 копейки 1924 г.2.1 Разновидности 2 копеек 1924 г.2.2 Сколько стоят 2