Експертні відповіді Українцям Повідомлення на тему що таке ґрунт

Повідомлення на тему що таке ґрунт

Ґрунт. Склад і утворення ґрунту

Мета: формувати поняття «ґрунт», уявлення про склад ґрунту, перегній, родючість, процес утворення ґрунту і його значення в природі та житті людини; формувати уміння виконувати досліди, у яких визначають склад ґрунту; розвивати мислення, спостережливість, уміння встановлювати взаємозв’язки в природі, спостерігати і робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: підручник, таблиці, спиртівка, бляшанка з ґрунтом, шматок скла, склянка з водою, зразки ґрунту, робочий зошит.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

1. Індивідуальне письмове опитування на картках.

2. Фронтальне усне опитування.

— Що таке корисні копалини?

— На які групи поділяють корисні копалини?

— Які корисні копалини належать до рудних? Для чого їх використовують?

— Які корисні копалини належать до горючих? Для чого їх використовують?

— Які корисні копалини належать до нерудних? Для чого їх використовують?

— Чому корисні копалини потрібно використовувати економно?

III. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Пригадайте, що належить до природи.

— З якими тілами неживої природи ви вже ознайомилися? (Повітря, вода, гірські породи.)

— Розгадайте ребус і дізнайтесь, із яким тілом неживої природи ви ознайомитеся сьогодні на уроці.

— Що вам відомо про ґрунт? (Відповіді учнів.)

Сьогодні на уроці ви збагатите свої знання про ґрунт. Дізнаєтеся, що таке ґрунт, із чого він складається і яка його основна властивість. Навчитеся виконувати досліди для визначення складу ґрунту.

Тема сьогоднішнього уроку: «Ґрунт. Склад і утворення ґрунту».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування поняття «ґрунт» і уявлення про значення ґрунту для рослин.

Верхній пухкий, родючий шар земної поверхні, у якому ростуть рослини та живуть різні організми, називають ґрунтом.

— Для чого рослинам потрібний ґрунт? (Відповіді учнів.)

Рослини за допомогою коренів кріпляться в ґрунті та вбирають із нього воду з розчиненими в ній мінеральними солями, необхідними їм для росту й розвитку.

2. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про процес утворення ґрунту.

Утворення ґрунту — складний і тривалий процес.

— Розгляньте малюнки на с. 90 в підручнику.

Утворюється ґрунт на гірських породах, які під впливом води, вітру, тепла та холоду поступово подрібнюються. На них спочатку селяться дуже невибагливі рослини — мохи й лишайники. Умовно цей процес зображений на малюнку 1.

Після їх відмирання й перегнивання між уламками гірських порід накопичується трохи перегною. Туди потрапляє насіння, з якого виростають рослини, селяться дрібні тварини. Після їх відмирання утворюється ще більше перегною. Умовно цей процес зображений на малюнку 2.

Уламки гірських порід поступово стають усе меншими, а кількість перегною збільшується. Умовно цей процес зображений на малюнку 3.

Перегній перемішується зі зруйнованою гірською породою, і утворюється пухкий шар земної поверхні — ґрунт. Умовно цей процес зображений на малюнку 4.

Значну роль в утворенні ґрунту відіграють тварини, які в ньому живуть. Вони розпушують ґрунт.

— Які тварини розпушують ґрунт? (Відповіді учнів.)

Дощові черви живляться рослинними рештками, що є в ґрунті, сприяючи тим самим швидкому перетворенню їх на перегній.

Отже, щоб утворився ґрунт, потрібні: гірські породи, рослини і тварини, бактерії, завдяки яким відмерлі рештки перегнивають і перетворюються на перегній, тепло і воду.

Учені підрахували, що аби утворився шар ґрунту завтовшки 5 см, потрібно не менше 2000 років. Для нормального росту рослин необхідний шар ґрунту завтовшки хоча б 50 см.

— Обчисліть, скільки років потрібно, щоб утворився шар ґрунту такої товщини. (20000 років.)

3. Проведення дослідів з елементами бесіди та робота в зошитах із метою формування уявлення про склад ґрунту та його родючість.

— Щоб визначити, з чого складається ґрунт, проведемо досліди, описані в підручнику на с. 91.

Дослід 1 (проводять учні).

— Що ви помітили? Зробіть висновок. (У ґрунті міститься повітря. Воно заповнює всі порожнини між частинками ґрунту. У ґрунті, що складається з грудочок, є багато повітря.)

— Для чого потрібне повітря в ґрунті? (Повітря потрібне для дихання коренів рослин.)

— Що люди роблять для того, щоб у ґрунті було більше повітря? (Щоб у ґрунті було більше повітря, його розпушують.)

Дослід 2 (проводить учитель).

— Що ви помітили? (На склі з’явилися краплі води.)

— Звідки взялася вода? Який можна зробити висновок? (До складу ґрунту входить вода.)

— Як вода потрапляє в ґрунт? (Відповіді учнів.)

— Для чого потрібна вода в ґрунті? (Відповіді учнів.)

Вода надходить у ґрунт під час випадання дощу чи снігу. Корені рослин разом із водою вбирають із ґрунту необхідні їм для життя речовини.

Дослід 3 (проводять учні).

— Що ви помітили? Зробіть висновок. (У ґрунті міститься пісок, глина і перегній.)

Кількість піску та глини в ґрунті може бути різна. Світлий ґрунт містить багато піску, він швидко пропускає воду і швидко висихає. Ґрунт, у якому багато глини, повільно пропускає воду.

Дослід 4 (проводить учитель).

— Що ви помітили? (На скельці після випаровування з’явився білий наліт. Це — розчинені у воді мінеральні солі, що утворюються з перегною.)

— Запишіть у таблицю в робочому зошиті (завдання 2, с. 40) результати дослідів із визначення складу ґрунту.

4. Бесіда з метою формування уявлення про родючість ґрунту.

— Якого кольору ґрунт, який ми використовували під час дослідів? (Відповіді учнів.)

Ґрунт має темний колір, якого йому надає перегній. Перегній утворюється внаслідок перегнивання решток рослин і тварин. Чим більше в ґрунті перегною, тим він темніший. Із перегною утворюються мінеральні солі, які розчиняються у воді, що є в ґрунті. Від кількості перегною в ґрунті залежить його найважливіша властивість — родючість.

— Ви, напевно, чули вислів «родючий ґрунт». Як ви його розумієте? (Відповіді учнів.)

Родючий ґрунт — це такий, на якому добре ростуть і розвиваються рослини. Він містить багато перегною, води і повітря. Найродючішим ґрунтом є чорнозем. Наша країна багата на чорноземи.

Родючість — основна властивість ґрунту.

— Що роблять люди, щоб підвищити родючість ґрунту? (Відповіді учнів.)

Щоб підвищити родючість ґрунту, вносять добрива, поливають його та розпушують.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Виконання завдання в робочому зошиті.

Виконаймо завдання в робочому зошиті на с. 40.

— Що пропонується зробити в завданні 1? (Описати послідовність утворення ґрунту, вставляючи в речення пропущені слова.)

Утворюється ґрунт на гірських породах. Вони під впливом тепла та холоду поступово подрібнюються. На зруйнованих гірських породах спочатку селяться мохи і лишайники.

Після відмирання мохів і лишайників між уламками гірських порід утворюється перегній.

Тепер тут можуть селитися інші рослини, з яких після відмирання утворюється ще більше перегною.

Уламки гірських порід стають усе меншими, а між ними поступово збільшується кількість перегною.

Перегній перемішується з подрібненою гірською породою й утворюється ґрунт.

2. Завдання на застосування знань.

— Обчисліть, скільки років потрібно, щоб утворився шар ґрунту завтовшки 50 см. (20000 років.)

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Про що ви дізналися сьогодні на уроці?

— Яка інформація зацікавила вас найбільше?

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 90-91.

Ґрунт. Склад ґрунту. Практична робота. Виявлення повітря та води у складі ґрунту. Родючість – основна властивість ґрунту. Хто живе у ґрунті?

Мета: формувати поняття «ґрунт», «перегній», «чорнозем»; ознайомити зі складом ґрунту, видами ґрунтів; розкрити роль ґрунту у житті рослин; формувати елементарні уявлення про виникнення ґрунту, про його руйнування в результаті діяльності людини і охорону ґрунтів; розвивати спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки; виховувати інтерес до самостійної експериментальної роботи, бережне ставлення до природи, любов до рідного краю.

Ключові компетентності:

навчально-організаційні: своєчасно готується до уроку; співпрацює в групі;

загальномовленнєві: зосереджено слухає вчителя і товаришів, говорить не поспішаючи, чітко, вільно в процесі діалогічного і монологічного мовлення; виконує творчі завдання;

загальнопізнавальні: виконує творчі завдання в контексті навчальних завдань;

– інформаційно-комунікативна: знаходить у повідомленні конкретні відомості; створює висловлювання з опорою на власний досвід та почуту інформацію;

– загальнокультурна: діє згідно з прийнятими правилами поведінки на уроці;

– громадянська: прагне охороняти ґрунти рідного краю;

– здоров’язбережувальна: дотримується санітарно-гігієнічних норм під час уроку.

Хід уроку

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань

1. Фенологічні спостереження.

– Який зараз місяць панує в природі?

– Які зміни відбулися у природі?

– Які прикмети листопада ви знаєте?

– Який сьогодні день? ( число, місяць, день тижня)

– Яка температура повітря?

– Що цікавого бачили у природі, коли йшли до школи?

Спостерігайте, будьте уважними і природа відкриватиме вам свої таємниці.

Ну, а на уроці треба не просто слухати, а чути, не просто дивитися, а бачити, не просто відповідати, а думати, дружно працювати.

2. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальне опитування

На минулому уроці ми вивчали корисні копалини.

А) Що таке корисні копалини?

Б) У якому стані можуть перебувати корисні копалини?

В) Які способи добування корисних копалин ви знаєте?

Г) На які групи поділяють усі корисні копалини?

2. Загадкові хвилини. «Відгадай, за описом.»

– Роблять з мене речовини: фарби, штучні тканини, ліки і картон, пластмаси, отже, справжнє я багатство.

Хоч у болоті народився, але й на полі знадобився, бо я ще й добриво чудове.

А ще — зігрію я будови, бо і на паливо згоджусь. Чи впізнали, як я звусь? (торф).

– Масляниста рідина, з різким запахом вона, темно-бурий колір має, під землею залягає.

Чорним золотом її звуть всі люди на землі з неї роблять, любий друже, гас, бензин, машинне масло, фарбу, гуму і пластмаси (нафта)

– З неї у печах чавун виплавляють. З нього ллють сталь, роблять речі сталеві, ну а основа речей металевих — буро-червона, важка і тверда — це залізняк, чи … (залізна руда).

– Я родом з дна морського, природи я дитина. Від мармуру до крейди – це все моя родина.
Ми містим газ, від оцту пускаєм бульбашки Потрібні в будівництві, усі ми – …(вапняки)

– До складу гуми і пластмас, бензину входить він, ніяк не видимий для нас, з далеких свердловин, по трубах, із глибин землі приходить в дім до нас — безбарвне паливо, легкий, наш друг – … (природний газ).

– Чорне, блискуче, гарно горить, Взимку зігріє, людей звеселить . (вугілля)

– Камінь, я гірська порода, я також дитя природи, я зернистий і твердий, я матеріал міцний.

Можна пам’ятник зробити, коли треба — роздробити, я годжуся на бруківку, для спорудження домівки, я не мармур, не магніт, а такий собі … (граніт).
3. Охарактеризуй корисну копалину за планом

4) спосіб видобування.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

А є природи храм

— З лісами, які тягнуть руки.

Назустріч сонцю і вітрам.

Святий він кожної хвилини

Заходь сюди, будь серцем чуйний.

І бережи його святині.

Святиня — це те, що є особливо цінне, дороге для людини, те що вона любить, зберігає і шанує.

– Діти, як ви вважаєте, яку святиню природи можна назвати головною для людини? Без якої святині природи життя людини неможливе? (Без землі)

– Не здогадалися? Тоді хай вам допоможе загадка:

Справилися із завданням і можемо переходити до вивчення нової теми.

Вона весь світ годує, сама ж нічого не їсть

Не людина, а п’є. Не кухар, а всіх годує.

Дітей не народжує, а всім мати рідна. (Земля)
Слово «земля» багатозначне.

Давайте прочитаємо значення слова «земля» у тлумачному словнику:

✵ це назва нашої планети, на якій ми живемо;

✵ це суходіл, як протиставлення водному і повітряному простру;

✵ земля – це країна, держава і взагалі, якась велика територія.

Але ми сьогодні поговоримо про землю, на якій все росте, про землю — матінку — нашу годувальницю або … про що? Яка її наукова назва?

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке ґрунт, з чого він складається, яке значення має ґрунт ґрунт для всього живого на нашій планеті: рослин, тварин, людей.

(слово «Ґрунт» закріпити на дошці)

А допоможе нам нам друг Пан Кріт.

У землі мої комори,

Добре рию ходи, нори.

Я маленький, мовчазний,

Ще до того і сліпий. (Кріт.)

– Хто ж він такий? Інформацію про крота нам підготувала наш інформатор.

(Учениця зачитує розповідь про крота з «Великої книжки «Гризуни» для допитливих хлопчиків і дівчаток (с. 14).

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Заплющіть очі. Назвіть перше, що спадає на думку, коли ви чуєте слово «ґрунт». Подивіться на малюнок.

– Чим відрізняються малюнка?

То чому ж ґрунт на ґрунті росте рослина, а на щебені – ні? Зараз з’ясуємо.

2. Формування поняття “ґрунт” методом розповіді з елементами бесіди та використання ілюстрацій. Розріз ґрунту

Не раз ви бачили перекопану темну поверхню землі. Якщо в ній викопати яму і розглянути її стінку, то зверху можна побачити темний пухкий шар, у якому ростуть рослини.

– Як називається цей шар? (Ґрунт – це верхній пухкий шар землі, на якому ростуть рослини.)

сл. 9
3. Розповідь вчителя про процес утворення грунту.

сл. 10
Утворення ґрунт грунту – складний і довготривалий процес. Ви вже знаєте, що з часом гори руйнуються і розсипаються на уламки каміння. На каміння спочатку селяться дуже невибагливі рослини – лишайники. Після їх відмирання між камінням накопичується трохи перегною. Якщо туди потрапляє насіння, з нього виростають рослини, селяться тварини.
Уламки каміння з часом стають все меншими, а перегною стає все більше. Так поступово з твердого каміння утворюється пухкий шар земної поверхні, на якому ростуть рослини.

4. Це цікаво знати!

Учені підрахували, що для того щоб утворився шар ґрунту завтовшки 5 см, потрібно не менше 2000 років. А для нормального росту рослин потрібний шар ґрунту завтовшки хоча б 50 см. Це ж скільки ж років потрібно, щоб утворився ґрунт такої товщини? Давайте обчислимо. (20 000 р.)

5. Що знаходиться в грунті?

– Розгляньте ілюстрацію із зображенням розрізу ґрунту.

– Що в ньому знаходиться?
(У грунті є: коріння рослин, відмерлі рештки рослин, черв’яки, комахи та їхні личинки. Вони відіграють значну роль в утворенні ґрунту. Дощові черви, наприклад, живляться рослинними рештками, що є в грунті, сприяють швидкому перетворенню їх у перегній, а отже – підвищенню родючості. Тому, щоб утворився ґрунт, потрібні рослини, тварини і мікроорганізми, які відмерлі рештки перетворюють у перегній. Саме він надає грунту темного забарвлення. З перегною утворюються поживні речовини, які разом із водою вбираються коренями рослин і без яких рослина не може жити. Від кількості перегною в ґрунт грунті залежить його найважливіша властивість – родючість.)

6. Робота з підручником.

Прочитай з підручника визначення, що таке ґрунт. с. 53.

– То яка найважливіша властивість ґрунту?

– Ви, напевно, чули вислів “родючий грунт”. Як ви його розумієте? (Родючий грунт – це такий, на якому добре ростуть і розвиваються рослини. Такий ґрунт грунт містить багато перегною.)

7. Формування уявлення про склад ґрунту методом проведення дослідів.

1. Вправа « Асоціації»

– Що ж, крім перегною, входить до складу ґрунту?

Щоб відповісти на це запитання слід провести досліди.

Дослід 1. Візьмемо склянку з водою і кинемо в неї грудочку ґрунту.
– Що ви помітили? (Бульбашки) Зробіть висновок. (У грунті міститься повітря. Воно заповнює всі порожнини між частинками грунту. У грунті, що складається з грудочок, є багато повітря.)
– Для чого потрібне повітря в грунті? (Повітря потрібне для дихання коренів. Щоб у грунті було більше повітря, його розпушують.)
Дослід 2. Візьмемо в бляшану банку грунт. Нагріємо на спиртівці. Над грунтом потримаємо шматок скла чи дзеркала.( Сухою серветкою накриємо грудочку ґрунту.)
– Що ви помітили? Чому це відбувається? (Серветка стала вологою)
– Який можна зробити висновок? (У ґрунт грунті міститься вода.)
– Як потрапляє вода в ґрунт грунт? (Вода в грунт надходить під час випадання дощу чи снігу.)
– Для чого потрібна вода в грунті? (Вода потрібна для життя рослин. З водою корені всмоктують необхідні речовини з ґрунт грунту.)

Дослід 3. Продовжимо нагрівати ґрунт. Над ним з’явиться димок і відчуватиметься запах перегною. Зробіть висновок. (До складу ґрунту входить перегній.)

Дослід 4. Якщо прожарений ґрунт покласти у склянку з водою, розмішати, а потім дати відстоятися, то ми побачимо, що на дно склянки осяде шар піску, а над ним буде шар глини. Зробіть висновок. (До складу ґрунту входить пісок і глина.)

Тепер ми знаємо, з чого складається ґрунт. (Назвати компоненти з запису на дошці.)

8. Формування уявлення про види ґрунту.

У ґрунті може бути різна кількість піску, глини, перегною.

Якщо у ґрунті багато піску,то він називається піщаним. Такий ґрунт світлого кольору, він швидко пропускає воду і швидко висихає.

Якщо у ґрунті багато глини, то це ґрунт — глинистий. Грунт, в якому багато глини, повільно пропускає воду. А коли висихає, то поверхня покривається кіркою, яка не пропускає повітря.

Якщо у ґрунті багато перегною, поживних речовин, ґрунт має чорне забарвлення і називається чорноземом. У такому грунті є вдосталь води і повітря.

– Як вигадаєте, який ґрунт найродючіший? (Чорнозем)

Фізкультхвилинка

9. Бесіда з елементами розповіді про значення ґрунту і його охорону.

Ми продовжуємо вивчати тему «Грунт».

Ми вже знаємо: що таке ґрунт; що входить до складу ґрунту; який ґрунт найродючіший.
Грунт можна порівняти з тоненькою плівкою, яка вкриває земну поверхню але без цієї плівки не було б ні рослин, що живуть на суші, ні тварин, ані людей.

Давайте поміркуємо чому.

– Для чого ґрунт рослинам? (У грунті рослини закріплюються корінням і вбирають з нього воду з розчиненими в ній речовинами.)

– Що дає грунт тваринам? (Для багатьох тварин грунт є домівкою. У грунті живуть комахи та їхні личинки, черв’яки, кроти, землерийки. Тварини живляться рослинами, що виросли в грунті.)

– Чи потрібний грунт людям? (розглянь малюнок,назви одним словом) (Без грунту не стало б продуктів харчування. Недарма кажуть, що грунт дорожчий від золота. Без золота люди жили б, а без ґрунту – ні.)

– Ми вже знаємо,що процес утворення грунту складний і довготривалий. Тому грунт треба охороняти.

– Що ж загрожує ґрунту? Чи може ґрунт хворіти?

– Як зберегти ґрунт?

– Ви дізнаєтеся прочитавши статтю підручника с. 57 (читаємо мовчки, пошепки, гудіння.)

– Що руйнує ґрунти? Які природні чинники руйнують ґрунти? (Сильні зливи, вітри.)

– Як діяльність людини впливає на стан ґрунту?

– Прочитай поради, що можеш зробити ти для збереження ґрунту. С. 57.

VІ. Узагальнення і систематизація знань.

– Прийшов час попрацювати у зошиті.

Основна властивість ґрунту — це родючість.

VI. Підсумок.

Що вивчали на уроці? Грунт

Який? Родючий, піщаний, глинистий, багатий

Що робить? Дарує врожай, з’являється, руйнується, зникає, родить, дає домівку.

Речення. Грунт потрібен всьому живому.

Висновок. (Як люди повинні ставитись до ґрунту?)

Люди, оберігайте і удобрюйте ґрунти.

Інтерактивна технологія навчання метод «Прес»

1. Позиція: «Я вважаю, що. »

2. Обґрунтування: «Тому що. »

3. Наприклад: «Наприклад. »

4. Висновок: «Отже, я вважаю. »

Я пропоную вам висловити своє враження про урок, закінчивши речення

– На уроці я дізнався про.

– На уроці мені сподобалось…

Оцінювання (коментувати оцінки за критеріями).

Д/з – опрацювати текст с. 55-59 в підручнику.

В зошиті с. 17 записати чому треба берегти грунт.

Скласти казочку « Мрії грудочки землі» (за бажанням)

Земля — наш дім, і лише поганий господар нищитиме багатства свого дому. Тож треба бути мудрими господарями і пам’ятати, що ми не успадкували Землю від наших предків, ми беремо її в позику в наших нащадків.

“Нова українська школа” матеріали для вчителів, студентів, учнів та батьків.

Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм “повідомлення-видалення” для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.

Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.

Урок “Поняття про ґрунт. Типи ґрунтів”.

Ознайомити учнів з ґрунтами, складом ґрунту; формувати поняття „ґрунт”, „перегній”, „поживні речовини”, „мінеральні солі”, „родючість”; розвивати спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки; виховувати бережне ставлення до природи, любов до рідного краю.

Поняття про ґрунт. Типи ґрунтів.

Мета: ознайомити учнів з ґрунтами, складом ґрунту; формувати поняття „ґрунт”, „перегній”, „поживні речовини”, „мінеральні солі”, „родючість”; розвивати спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки; виховувати бережне ставлення до природи, любов до рідного краю.

Обладнання: колекція ґрунтів, склянки з водою, спиртівка, 2 скельця, таблиці.

Тип уроку: урок засвоєння знань.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми почнемо вивчати тему „Ґрунт”, дізнаємося з чого він складається, як утворюється, які бувають ґрунти та чому ми повинні їх охороняти.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Пригадайте, які умови потрібні для життя рослин.

Що росте на землі? Чи можуть вирости рослини на асфальті? Чому?

Пригадайте, як виглядає земля на городі, шкільній ділянці, біля яру чи уривистого берега річки.

– Я кі асоціації виникають у вас зі словом ґрунт? (Запис відповідей на дошці).

2. Розповідь з елементами бесіди.

– Назвіть шари земної поверхні.

  • Зверніть увагу на верхній шар (ґрунт).
  1. Практична робота.

Робота в групах .

– З чого складається ґрунт?

Група 1. Дослід.

Визначте, якого кольору ґрунт. Від чого залежить колір ґрунту?

Група 2. Дослід. Вкиньте грудочку ґрунту у воду. Що виходить з неї? (Повітря.)

Група 3. Дослід.

Роздивіться уважніше, які частини ви бачите в ґрунті?

(Дрібні корінці, стебельця, залишки листочків, дрібних комах.) Про що це свідчить? (У ґрунті живуть рослини і тварини.)

3. Демонстрація дослідів вчителем. Пояснення.

Дослід 1. Нагріватимемо ґрунт на вогні, тримаючи над ним холодне скло. Що з ’ явилося на склі? (Вода.) Що це значить?

Дослід 2. Продовжимо нагрівати ґрунт. Що над ним з ’ явилося? Який запах ви відчуваєте? (У ґрунті є перегній.)

Дослід 3 . Прожарений ґрунт покладемо у склянку з водою і розмішаємо. Залишимо на деякий час цей розчин.

Дослід 4. У вогнетривку чашку наллємо зі склянки трохи відстояної води і нагріватимемо її до повного випаровування.

– Що залишилося на дні чашки? (Мінеральні солі.)

Мінеральні солі – це поживні речовини. Вони утворюються в ґрунті з перегною під дією бактерій. Без мінеральних солей рослини не можуть рости.

ПІДСУМКОВА БЕСІДА

– Чому ґрунт має темний колір?

Колір ґрунту залежить від кількості в ньому перегною, піску і глини.

Перегній (гумус) – залишки перегнилих рослин і тварин. Процес утворення ґрунту дуже тривалий і складний: 1 см ґрунту утворюється за 250 – 300 років.

Ґрунти бувають: підзолисті, болотні, торф’яні, сірі лісові, бурі, каштанові, чорнозем (найродючіший ґрунт, містить багато перегною).

– То з чого складається ґрунт?

До складу ґрунту входить: повітря, глина, мінеральні солі, пісок, вода, перегній. Родючість і колір ґрунту залежить від того, скільки кожної з цих речовин міститься у ґрунті.

Родючість – основна ознака ґрунту. Найродючішим ґрунтом є чорнозем. Це означає, що у ньому найкраще ростуть рослини.

Хто живе у ґрунті?

  • Яке значення має ґрунт для рослин?
  • Для яких тварин ґрунт є домівкою?
  • Яку цінність має ґрунт для людей?

4. Проблемна ситуація

Діти виводять правило.

– Верхній родючий шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом.

І V . Фізкультхвилинка.

Поняття про ґрунт

Ґрунт можна порівнювати з тоненькою плівкою, що вкрила сушу нашої величезної планети. А без цієї плівки не було б ні суші, ні рослин, ні тварин, ні людини. Чому? Уявіть собі, що ґрунту раптом не стало. Зникнуть рослини і тварини. А отже, не зможуть жити на Землі й люди. Ось чому кажуть, що ґрунт дорожчий за золото. Без золота люди змогли б прожити, а без ґрунту — ні.

Чому верхній шар землі значно темніший? Опале листя, відмерлі рослини й рештки тварин перегнивають. У цьому процесі беруть участь вода, повітря, тварини, які живуть у землі. Утворюється перегній. Ось саме він і надає верхньому шару землі темного кольору. У цьому шарі багато поживних речовин.

Верхній пухкий шар землі, придатний для життя рослин, називається ґрунтом (рис. 30). Від умісту в ґрунті перегною, піску та глини залежить його колір. Під шаром ґрунту розмі ­ щується шар піску або глини, а ще нижче — каміння.

Головною властивістю ґрунту є родючість, тобто здат ­ ність безперервно забезпечувати рослини водою, повітрям, теплом, поживними речовинами. Найродючіший ґрунт — чорнозем. Він відрізняється тим, що містить найбільше пе ­ регною. Це сприяє легкому про ­ никненню в нього води й повіт ­ ря, утриманню вологи. На чор ­ ноземах збирають найбільші врожаї.

Ґрунти, в яких міститься бага ­ то піску, світлі; вони швидко про ­ пускають воду й висихають.

Ґрунти, в яких міститься бага ­ то глини, повільно пропускають воду. Проте, висихаючи, вони вкриваються кіркою й не пропус ­ кають повітря.

Типи ґрунтів

Ви вже знаєте, що ґрунт — це верхній пухкий шар землі, в якому ростуть рослини й живуть деякі тварини. Ґрунт склада ­ ється з перегною, піску, глини, води, повітря та мінеральних солей.

Ви, мабуть, спостерігали в природі, що колір ґрунтів неод ­ наковий. Це тому, що є різні типи ґрунтів (рис. 31). У них міститься різна кількість речовин, з яких складається ґрунт. (Розгляд колекції ґрунтів).

Найпоширеніші червоно-жовті ґрунти (рис. 31, а). Такого кольору їм надає високий уміст заліза та алюмінію. Вони ма ­ ють низьку родючість.

Наступні — сірі й бурі пустельні ґрунти. Вони часто засо ­ лені й через відсутність рослин майже не містять перегною.

Є також каштанові ґрунти (рис. 31, б). Вміст перегною в них теж незначний.

Найродючіші ґрунти земної кулі — чорноземи (рис. 31, в). Так їх здавна називають за темний колір. Чорноземи є націо ­ нальним багатством України.

Чорноземи змінюються сірими лісовими та підзолистими ґрунтами (рис.31, г)

V . Закріплення нового матеріалу.

1. Що надає верхньому шару землі темного кольору?

2. Що таке ґрунт? Від чого залежить його колір?

  1. Яка головна властивість ґрунту?
  2. Який ґрунт найродючіший? Чому?
  3. Якого кольору ґрунт на шкільній ділянці? Чому?

6.Які типи ґрунтів ви знаєте?

7. Які ґрунти найродючіші?

1. Розв’язування творчих завдань.

Люди називають землю годувальницею. Чому?

Чому не треба спалювати в садах, парках опале листя і суху траву?

Як ви розумієте прислів ’ я: „Є сніг на полях – буде хліб на столах?”

2. Робота в зошитах.

3. Метод “Займи позицію”

На дошці декілька варіантів відповідей на запитання.

Діти обговорюють запитання в групах. Потім представник кожної групи підходить до того номера на стіні в класі, яку відповідь вважає група правильною. Обґрунтовує свій вибір.

Який ґрунт найродючіший?

А) у якому багато корінців; б)у якому багато мінеральних солей (поживних речовин);

в) у якому багато піску.

V І. Підсумок уроку.

Що таке ґрунт? З чого складається ґрунт? Як треба охороняти ґрунт?

Який вид роботи на уроці сподобався вам найбільше?

V ІІ . Домашнє завдання.

Опрацювати§20-21 с. 47 – 4 9, дати відповіді на питання.

Хто командував козакамиХто командував козаками

Усім військом керував кошовий отаман із суддями, осавулами, писарем; паланками – полковник з осавулом і писарем. Козаки офіційно титулували один одного товаришем, а гурт козаків – "товариством". Козаки Командир гетьман

Як зрозуміти що ти набрид дівчині по листуванніЯк зрозуміти що ти набрид дівчині по листуванні

Як дізнатися, що ти сподобався дівчині – зверніть увагу на ці сигнали Вона ініціює контакт. Найбільш явна ознака, як зрозуміти, що ти подобаєшся дівчині у листуванні. … Вона проявляє увагу.

Як правильно порахувати залишок паливаЯк правильно порахувати залишок палива

Щоб розрахувати витрати палива автомобіля, потрібно витрачене паливо поділити на пройдену відстань, а число яке у вас вийде потрібно потім помножити на 100. Якщо автомобіль витратив 28 літрів бензину на